4°C pochmurno z przejaśnieniami

Do końca roku pomnik ma zniknąć ze Skaryszaka

Historia, końca pomnik zniknąć Skaryszaka - zdjęcie, fotografia

Jak informuje Urząd Dzielnicy, do końca 2018 roku z alei głównej Parku Skaryszewskiego zniknie pomnik żołnierzy radzieckich. Decyzja, którą podjął Mazowiecki Konserwator Zabytków cieszy władze dzielnicy.

- Od początku swojej pracy na stanowisku burmistrza nalegałem, by potraktować go godnie, jako symbol martyrologiczny, ale całkowicie obcy w parku Skaryszewskim. Przypominam, że istnieją trzy opcje dotyczące ewentualnego miejsca przeniesienia zdemontowanego pomnika - pisze na stronie dzielnicy burmistrz Tomasz Kucharski i wymienia możliwe miejsca, w które pomnik mógłby zostać przeniesiony

Pierwsza lokalizacja to stołeczny cmentarz żołnierzy radzieckich. Druga - nowe Muzeum Historii Polski, które powstaje na terenie Cytadeli. Tyle tylko, że pomnik ze „Skaryszaka” trzeba zabrać już, a Cytadela jest obecnie wielkim placem budowy. Trzecim, najmniej realnym pomysłem ze względu na wielkośc pomnika, jest  przeniesienie go na teren Galerii Sztuki Socrealizmu, części muzeum znajdującego się w pałacu Zamoyskich w Kozłówce pod Lubartowem.

 

 

 

źródło: UD

 

 


Do końca roku pomnik ma zniknąć ze Skaryszaka komentarze opinie

  • Tadeusz - niezalogowany 2018-08-18 18:34:46

    Usunięcie pomnika z pewnośćią jest obrazem tego że duże zmiany na Pradze jakie rozpoczęły się kilka lat temu są kontynuowane. Nie mówię tu o politycznych pobudkach ale o długim oczekiwaniu na remont w skaryszaku którego usunięcie pomnika jest częścią. Ta część Pragi zasługuje również na remont i na odpowiednie zaplanowanie zmian tak by wykorzystać i pomóc w stu procentach jak trzeba. Cieszy mnie to bardzo i trzymam kciuki za powodzenie i szybkie zakończenie prac.

  • gościu - niezalogowany 2018-09-17 09:35:40

    Super! Nie mogę się doczekać aż to zniknie z parku.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iPragaPoludnia.pl