4°C pochmurno z przejaśnieniami

Na ratunek stopom

Ból spowodowany wrastającym paznokciem, pieczenie po stronie podeszwowej stopy czy odciski uniemożliwiające poruszanie się, to jedne z częstych dolegliwości, z którymi boryka się większość osób. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że te problemy mogą być rozwiązane w przeciągu zaledwie jednej wizyty w gabinecie podologicznym.

Podolog, czyli specjalista od stóp, każdego dnia mierzy się z konsekwencjami noszenia zbyt wąskiego obuwia, wysokich obcasów czy nieprawidłowego obcinania paznokci „na okrągło”. Z naszych obserwacji wynika, że temat stóp dla większości nadal jest tematem tabu, powodem do wstydu, a wizyta w gabinecie ostatecznością. Niejednokrotnie pacjenci decydują się na samodzielną walkę z problemem różnymi specyfikami z apteki. Niestety bezskutecznie, co gorsze, pogłębiając go i nasilając dolegliwości. Czy zabieg będzie bolesny? Czy otrzymam jakieś środki znieczulające? Czy po wszystkim będę mógł od razu wrócić do pracy? To najczęściej przewijające się pytania podczas konsultacji. Tuż po zabiegu, pacjent jest zaskoczony, jak szybko można było uporać się z problemem, który spędzał mu sen z powiek. 

Duże grono pacjentów, stanowią osoby z zaawansowaną cukrzycą typu II i jej powikłaniem - zespołem stopy cukrzycowej (ZSC). Skóra staje się cienka, łuszcząca, paznokcie deformują się. Zniesienie czucia bólu prowadzi do powstawania drobnych ran lub skaleczeń, które nie chcą się goić. Prawidłowa pielęgnacja, odpowiednie wkładki ortopedyczne oraz regularne wizyty poprawiają kondycję stóp oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań w przyszłości. 

W trosce o nasze stopy, warto je oddać w ręce specjalisty, który się nimi zaopiekuje, doradzi odpowiednie leczenie i profilaktykę.

Na ratunek stopom komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iPragaPoludnia.pl