5°C pochmurno z przejaśnieniami

Odeszła Barbara Kolińska, ps. Baśka. Miała 96 lat...

Historia, Odeszła Barbara Kolińska Baśka Miała - zdjęcie, fotografia

Z wielkim żalem informujemy, że w niedziele, 23 września zmarła Barbara Kolińska, ps. „Baśka”, porucznik Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miała 96 lat...

Jak wspominają Jej przyjaciele, wszystkim kazała mówić do siebie Basia lub Baśka, więc tak będą ją wspominać. To była drobna kobieta o wielkiej odwadze.

- Urodziła się 3. 06. 1922 r. na Grochowie. Już w lutym 1941 roku, mając niespełna 19 lat, wstąpiła w szeregi Związku Walki Zbrojnej, by od lutego 1942 r. zostać żołnierzem Armii Krajowej. Od początku związana z Grochowem, była łączniczką dowódcy Rejonu III ppłk. Tadeusza Schollenbergera ps. „Rakowski”. Wchodziła w skład Zgrupowania I-678, 682 plutonu Rejonu III, działającego w VI Obwodzie AK. Jej bezpośrednim przełożonym był wówczas Andrzej Rosik ps. „Golc”. W swoim mieszkaniu przy Fundamentowej 44 przechowywała meldunki i egzemplarza Biuletynu Informacyjnego. Udostępniała je także na zebrania konspiracyjne i odprawy. Wiele razy z narażeniem życia przenosiła broń. 26 lipca 1944 roku została zmobilizowana wraz z plutonem i czekała na wybuch powstania w budynkach TOR przy ul. Podskarbińskiej – czytamy wspomnienia o Baśce na stronie Urzędu Dzielnicy. Historia opisana jest dalej. Na Grochowie powstańcze walki nie trwały długo. Okupanci przeszli na lewy brzeg miasta. Tam trwały najcięższe walki. 26 sierpnia Baśka w uzbrojeniu razem ze swoim plutonem przedostała się do Puszczy Kampinoskiej. Schwytano ją, ale uciekła z transportu.

W styczniu 1945 roku po zamarzniętej Wiśle wróciła na Grochów.

Barbara Kolińska otrzymała wiele odznaczeń. Otrzymała m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Wojska Polskiego czy Krzyż Armii Krajowej.

 

 

Źródło: UD

 

Odeszła Barbara Kolińska, ps. Baśka. Miała 96 lat... komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iPragaPoludnia.pl