4°C pochmurno z przejaśnieniami

Biblioteka na Gocławiu oskarżona o rasizm - jest stanowisko

Bezpieczeństwo, Biblioteka Gocławiu oskarżona rasizm stanowisko - zdjęcie, fotografia

W ostatnich dniach bardzo głośno jest o ciemnoskórej Rajel, która zarzuciła mieszkańcom Warszawy rasizm. Polka o ciemnej karnacji opowiedziała w mediach o tym, że warszawiacy ja wyzywają, jest bardzo źle traktowana w naszym mieście. Przykładem na takie rasistowskie zachowania miała być wizyta w bibliotece na Gocławiu.

- Nie mogłam się nawet zapisać do biblioteki na Pradze Południe, bo podejrzliwa bibliotekarka zaczęła się ode mnie domagać pokazania umowy o pracę i udowodnienia, że "jestem stąd" – opowiadała kobieta w radiu tok.fm.

Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla wydała dzisiaj oświadczenie w tej sprawie stanowczo sprzeciwiając się zarzutom.

„ Prawdą jest, że osoba pragnąca zapisac się do każdej biblioteki publicznej na terenie Warszawy, zobowiązana jest do potwierdzenia swojego związku z miastem. Może być to stwierdzone na podstawie dokumentu np. dowodu osobistego, bądź umowy o pracę. Taki zapis widnieje w regulaminie instytucji i poproszenie o powyższe dokumenty nie jest w żadnej mierze nacechowane rasistowskimi przesłankami”.

Zobaczcie całe oświadczenie:

 

 

 

źródło: FB/Biblioteka Publiczna im. Z. Rumla

 

Miejsce zdarzenia mapa Warszawa Praga Południe


Biblioteka na Gocławiu oskarżona o rasizm - jest stanowisko komentarze opinie

  • cyngwajs - niezalogowany 2018-03-18 20:26:11

    Może problem leży po stronie pani Rajel, bo myślała że u nas panują podobne schematy funkcjonowania jak w krajach trzeciego świata, a tu taki zonk, trzeba dokumenty przedstawiać dla formalności...

  • gość 2018-03-18 21:05:49

    Aż nie do wiary szok. Ktoś się zbuntował komuś o innej skórze w dodatku wygrał przepisami. Brawo Polsko tak powinnaś funkcjonować . Każdy obcokrajowiec obcoskóry owszem niech se na wycieczke przyjedzie na tydz lub dwa ale już potem niech jedzie do siebie. Nie potrzeba nam Ukraińców co nas torturowali. Nie potrzeba nam Islamistów którzy są wysłannikami by na raz nas unicestwić. Kto nie wierzy w Islam do odstrzału. Kto się nie stosuje do tego że mężczyzna ważniejszy od kobiety to pobity jest lub kobieta. Nie wiem co już gorsze bo Ukraińcy torturami nas wykończą. Tak samo razi mnie jak Niemcy tu przyjeżdżają np do Warszawy. Powinni do Oświęcimia jechać i poznać prawdę. Nie wiem że Ktoś dla ww jest gościnny i wyrozumiały to szok. Ja za taki wpis co tu robię dostałam bana na fb hehe . Za prawdę i rację nie ma co blokować. Pozdrawiam Polaków co myślą jak ja.

  • gość 2018-03-18 21:30:23

    Rasizm przez ciebie przemawia. Rozumiem, ze ty z tych co tłuką po gębach polskiego profesora co w tramwaju po niemiecku mówi? Niemcy na ulicach Warszawy cię raza. A czy razi cię jak Polacy tymże Niemcom w Niemczech tyłki podcierają? A przed wyrzucaniem Ukraińców zpolski zastanów sie kto będzie ich robotę wykonywał. Po Polacy co na obczyźnie pracują na podobnych zasadach jak Ukraińcy w pl, jakoś sie do powrotu do katolandu n8e kwapią

  • gość 2018-03-18 22:25:40

    ~gość 2018-03-18 21:30:23~ Tak to nazywają rasizm . Ja nikogo nie tłukę . Ja ostoja spokoju jaki ma być w Polsce. Mój Św. P. Dziadek walczył o Polskę polską. Co my mamy za rząd że dziadek walczył o to by Polacy z kraju musieli uciekać? Ja jakoś nie uciekłam a nie raz biedę klepałam. Lepiej polska bieda niż zagraniczne bogactwo gdzie trzeba Niemcowi tyłek podcierać. Dziadek przewraca się w grobie. Rząd powinien dać Polakom tu żyć w dobrobycie a nie Ukraińców przyjął. Wszystko wina osłów posłów co w stołki pierdzą a dla ludzi Polaków nic dobrego nie robią. Wolą dać obcokrajowcowi lub Islamiście.

  • gość 2018-03-18 22:55:52

    Można to nazywać rasizmem, można tez nacjonalizmem. Filozofia endecka przez ciebie tez przemawia. Wszystkie te postawy wydaje sie, ze zbankrutowały juz wskutek II wojny światowej, nigdy nic dobrego nie przyniosły, ani w polskim ani niemieckim ani ukraińskim wydaniu. Ja natomiast jestem zwolennikiem pokojowej koogzystencji narodów. Swoją droga wiesz ze narody we współczesnym wydaniu to twór XIX wieczny i to znienawidzonych przez ciebie Niemców? Twój przodek Polaków co najwyżej z wyzyskująca do cna szlachta mógł utożsamiać, o ile jak 90 procent dziś żyjących, był przedstawicielem pospólstwa. Dla ciebie lepsza polska bieda, ale miliony Polaków zagłosowały nogami i wybrały zachodnie tyłki. A dziadek może sie przewracać w grobie jak zobaczy mentalność wnuka, która ani chybi przypomina właśnie niemiecka przed wojenna. Tylko o ile Niemcy zmądrzeli to Polacy dalej szabelka pordzewiała wymachują.

  • gość 2018-03-19 00:49:48

    gość 2018-03-18 22:55:52 Jak Cię osobiście dotknie Ukrainiec lub Islamista to mi tu dopiero napisz czy dalej jesteś pokojowo nastawiony. Teraz nie masz do nich nic bo nic sie jeszcze Ci osobiście nie stało z Ich ręki. To nie o wymachiwanie szabelką spaceruje . Kiedyś Ukrainka w pracy powiedziała swej córce razem z Nią pracującej a ja za nimi marsz i myślała że nie rozumiem Ona do córki że to tylko drobne Polaczki w tej pracy są by się nie dawała wykorzystywać. Powiedziała z uśmiechem na twarzy również że Pałac kultury to jest nie prezent od ZSRR a wyraz rządów ZSRR u nas i naszej podległości i uległości Im. Ukraina ma od dziecka wpojoną nienawiść do Polaków. Islamista też jak jesteś nie Ich wiary nie masz Ich toku myślenia to idziesz do odstrzału lub dziewczynę Ci zgwałcą bo ma bluzkę z dekoltem. Zraz mi napiszesz że Polacy też gwałcą ale chorzy to są ludzie a tamci z premedytacją. Dobrze a może i dla Ciebie źle że tyle tu nie nawpuszczali tych Islamistów bo może byś oczy otworzył. Po co kogo trzymać w kraju jak tylko czyhają. Ukraińcy tylko czekają na halo od Ich rządu i co za Polakiem pójdzie w razie wojny ? Nie, będzie torturował do skutku śmierci. Ci drudzy to może i lepsza śmierć bo kula w łeb i po sprawie jak Im Ich rząd karze. Polacy nie zdają sobie sprawy z zagrożeń tylko wierzą na ładne oczy i dają se je zamydlać.

  • ... nie dyrekto - niezalogowany 2018-03-19 14:54:49

    Tylko w tym regulaminie http://www.bppragapd.pl/regulamin nie ma mowy o "obowiązku pokazania związku z Warszawą". I - co więcej, jest zapis (paragraf 54, pkt 5) który umożliwia wypożyczania książek komukolwiek. Widać pani dyrektor regulaminu nie zna, skoro twierdzi co innego, niż tam zapisano.

  • StelkaM - niezalogowany 2018-03-19 16:09:48

    @... nie dyrekto Z treści regulaminu, rozdział III, par. 4: "Prawo do korzystania z usług Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumia w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, zwanej dalej Biblioteką, mają: - osoby pełnoletnie zamieszkałe na terenie m.st. Warszawy, - dzieci i młodzież szkolna - wg zasad opisanych w § 8, - studenci uczelni warszawskich na okres ważności legitymacji studenckiej, - osoby zatrudnione w Warszawie na okres ważności umowy o pracę, - pozostałe osoby - wg zasad opisanych w § 6." Trzeba przedstawić dokument potwierdzający, że się spełnia wymogi.

  • gość 2018-03-20 11:34:01

    A g...niarza z Agory, który napisał artykuł z góry postawioną tezą to powinniście Państwo do sądu za zniesławienie pociągnąć. To już rzygać się chce jak spółka A. Michnika na siłę chce z nas Polaków zrobić rasistów.

  • gość 2018-08-16 09:17:38

    Zarzuty nie mają sensu. Na podobnych zasadach traktowani są obywatele polscy. I też na takie przepisy narzekają. Ale to nie biblioteka tworzy takie przepisy. Pracownicy tylko muszą tych przepisów przestrzegać. Robienie z takiego zdarzenia hecy, zarówno przez Panią, która takie zarzuty przedstawiła, jak i przez osoby na siłę "dorabiający ideologię" do całego zdarzenia jest tylko dowodem jakiegoś dziwnego amoku. Może więcej zdrowego rozsądku, a mniej emocji. Po prostu trzymajmy się faktów. A przy okazji jako stały czytelnik biblioteki na Meissnera od przynajmniej 7-8 lat chciałbym podkreślić zawsze profesjonalną obsługę i do tego życzliwe podejście dla czytelników. Janusz Dąbrowski