15°C lekki deszcz

Z Pragi Południe zniknie Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej i Pomnik Berlinga

Pomniki, Pragi Południe zniknie Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej Pomnik Berlinga - zdjęcie, fotografia

W miniony czwartek (22.06.2017r.) Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Nowela ustawy reguluje sprawę usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, takich jak na przykład pomniki wychwalające ustrój totalitarny.

Jak najbardziej dotyczy to też naszej dzielnicy. Oznacza to, że z Parku Skaryszewskiego będzie musiał zniknąć Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej. Pomnik został odsłonięty 15 września 1946 roku i upamiętnia żołnierzy Armii Czerwonej, którzy w walce o Pragę zginęli we wrześniu 1944 roku w pobliżu ronda Waszyngtona.

Inny charakterystyczny obiekt, który będzie musiał zniknąć z Pragi Południe to Pomnik generała Zygmunta Berlinga (odsłonięty w 1985r.) znajdujący się przy moście Łazienkowskim. Moście który w latach 1981-1998 nosił imię generała Berlinga.

Oba pomniki od wielu lat wzbudzają wiele kontrowersji i nie raz były już dewastowane.

Fot: Wikimedia Commons

Z Pragi Południe zniknie Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej i Pomnik Berlinga komentarze opinie

  • gość 2017-06-24 20:38:04

    I bardzo dobrze. Już dawno powinni rozebrać te relikty komunistyczne. Precz ze zbrodniarzami

  • Tomasz - niezalogowany 2017-06-25 00:35:38

    Brawo! Dziwne ze wcześniej tego nie zrobiono

  • gość 2017-06-25 10:13:11

    A ja uważam, że to wszystko tworzy naszą historię, i nic nie jest czarno-białe. A tysiące żołnierzy z Armii Czerwonej straciło życie walcząc w naszej sprawie. Nieodpowiedzialne jest gumkowanie własnej historii, bo idąc tym tropem ekipy burzące pomniki będą miały stałe zajęcie

  • gość 2017-06-25 13:16:41

    Ro nie gumkowanie historii! Czy chciałbyś/chciałabyś mieć na swojej ścianie portret człowieka, który kiedyś pomógł przejść przez ulicę Twojej babci a potem ja brutalnie zgwałcił? Historię zapisujemy w książkach i pokazujemy w muzeach, nie musi być ona widoczna na roku każdej ulicy, a przynajmniej nie w ten sposób.

  • gość 2017-06-25 13:28:10

    ... trochę żałuję, że na ogół nie ma takich łatwych w osądzaniu spraw. Klasyczny trudny przykład to "żołnierze wyklęci" albo nasi rodacy pomagający ratować Żydów, lub wprost przeciwnie. Tych pomników ze 100% pewnością, że się należą chyba by nie było.

  • gość 2017-06-25 13:33:53

    Zgadzam się pomniki już dawno powinny być zburzone. W innych państwach od razu się z tym uporano po upadku komunizmu. Niestety u nas panowie dogadali się przy okrągłym stole i tyle lat trzeba było czekać, aż w końcu ktoś się za to weźmie.

  • gość 2017-06-25 18:19:18

    raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę

  • gość 2017-06-25 19:30:48

    ja bym je zostawił zawsze to część naszej historii

  • gość 2017-06-25 23:26:42

    rozbiory to też część naszej historii - i czy to oznacza że mamy oddać swoja ziemię ? Trzeba pamiętać o historii ale nie gloryfikować porażek i ludzi którzy przyczynili się do ucisku narodu Polskiego !

  • debesciak - niezalogowany 2017-06-26 01:14:56

    To samo powinni zrobić z pałacem kultury

  • Grochowiak - niezalogowany 2017-06-26 07:11:36

    Ależ ten naród jest głupi i niczego się nie uczy.

  • gość 2017-06-27 09:28:03

    Co jest komunistycznego w Pomniku ze Skaryszaka? To, że młodzi chłopcy oddali życie w walce z Niemcami? Co jest komunistycznego w Generale Berlingu? To, że dowodził dzieciakami, które nie załapały się do Andersa? Czy lepiej by było gdyby Ci żołnierze zostali wymordowani w łagrach? Pewnie tak. Nacjonalistyczna władza onanizowałaby się apelami poległych i podsycała ogień, który prędzej czy później doprowadzi do powtórki z lat 30 ubiegłego wieku. Grochowiak ma rację. Opętany nienawiścią naród zmanipulowany przez zakompleksionego kurdupla z Żoliborza niczego się nie nauczył. Ktoś kiedyś okrutnie, ale mądrze powiedział. Polacy nie zasługują na wolność.

  • gość 2017-06-27 10:21:04

    W naszym kraju mieszkają różni ludzie. Rózna jest ich historia. Z Berlingiem przyszli tez nasi żołnierze i dziś pluje się im w twarz. To jest po prostu zwyczajne skundlenie tej władzy, która Polskę zagarnęła na własność. Trzeba szanować to, ze jestesmy różni. Dla wielu tzw. żołnierze "wykleci" to zwykli bandyci. Ale niech stoją jedne i drugie pomniki, bo taka jest historia i rózny mamy do niej stosunek. Policja historyczna z IPN, którym zawładnął PiS, i wpycha ludziom kit i własną narrację, też nie jest wieczny. Jesli tak beda postepowac, to zmieni sie władza i inni beda burzyć inne pomniki. Ukraina tu dobrym przykładem. Na zachodzie Ukrainy stały pomniki Bandery, Szuchewycza i innych zbrodniarzy. Na Wschodzie, ktory inaczej postrzega własną historię i inne rzeczy sa mu bliskie, stały pominiki Lenina. Wzajemnie to szanowano. Do czasu jak banderowcy poszli na Wschód burzyć im to, co jest im bliskie, zaczeła się wojna. U nas chca do tego samego doprowadzić ci bandyci z PiS. To jest absolutne zdziczenie. Wystarczy pojechac do Niemiec, Francji, by w jakimkolwiek mieście przejśc się ulica Karola Marksa, stanąć pod pomnikiem Robepiera czy Lenina. Wejść do metra w dzielnicy Paryża Le Kremlina na stacji Stalingrad itd.... nikt tam tego nie zmienia. Nie jestesmy Europejczykami. Jesteśmy dzikusami.

  • gość 2017-06-27 13:39:27

    Chwilami mam wrażenie, że to wszystko jest tylko snem. Za chwilę zacznie się nam wmawiać, że okupacja niemiecka to było sojusznicze zajęcie w ramach obrony przed Stalinem, a obozy zagłady to tylko dla prewencyjnego niszczenia "Wrogów Ojczyzny". Jak ja spojrzę kiedyś mojemu dziadkowi w oczy, który szedł od Lenino do Berlina zaliczając wcześniej 3 lata łagru? Jak będę mógł spojrzeć w oczy tym, którzy umordowani wojną odbudowali Polskę po zniszczeniach wojennych, jak będę mógł spojrzeć w oczy tym, którzy znieśli prymat panów? Pamiętajmy. Polska mimo ogromnej biedy i zniszczenia podniosła się z nóg. Bez wsparcia tzw zachodu. A, że byliśmy państwem satelickim? Nie mieliśmy innego wyjścia musieliśmy żyć w tzw bloku sowieckim. A dzisiaj nie jesteśmy satelitą USA i UE?

  • gość 2017-06-29 21:09:21

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Walki_o_Warszaw%C4%99_Prag%C4%99 Była to pomoc dla Powstania Warszawskiego, zginęło 1792 żołnierzy, w tym: 310 zabitych i zaginionych, 1482 rannych. Byli to żołnierze polscy i radzieccy. I właśnie ten pomnik wdzięczności Armii Czerwonej upamiętnia poległych tych w walce o warszawskę Pragę w 1944. Co w tym złego? Należy im się szacunek. Oni nie odpowiadali za to co się działo później. Zginęli tutaj w 1944 w walkach z niemieckim okupantem. Co do Zygmunta Berlinga według mnie jego pomnik również powinien zostać. Kto dowodził 1 Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino? Z kim przyszli żołnierze polscy ze Wschodu? Niedługo wymażemy całą historię z II wojny światowej i będziemy mówić tylko o Żołnierzach Wyklętych i Jarosławie Kaczyńskim.

  • gość 2017-06-29 21:18:22

    Widzę tutaj komentarze typu "precz ze zbrodniarzami" lub, że "dawno powinny być zburzone". Pewnie osoby tak komentujące nawet nie wiedzą w jakich walkach polegli upamiętnieni czerwonoarmiści i kim był Zygmunt Berling, a plują bo ktoś powiedział im, że to komunistyczne pomniki i jedyne co potrafią to wojować z komuną. Przykro się robi czytając takie komentarze. Najłatwiej coś burzyć niż robić coś dobrego. Czemu nadal w Polsce można spotkać ulicę Feliksa Dzierżyńskiego czy siepacza Grzegorza Korczyńskiego? Niech ich usuną i osoby z KPP czy GL, które niczym szczególnym się nie zasłużyły.

  • gość 2017-07-21 09:39:47

    Witam Was mordeczki zdradzieckie :) Moim zdaniem to najlepiej usunąć pomniki Kaczyńskiego...