Reklama

"ZAGROŻENIE JEST REALNE". Przy szkole na Pradze-Południe powinno być bezpieczniej!

Rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły nr 5 na ul. Paryskiej, chcą podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Będzie lepiej na Pradze-Południe?

Ani jednego śmiertelnego wypadku na Pradze-Południe w 2025 roku? To wielki sukces. Wcześniej pisaliśmy na temat pożaru samochodu osobowego; kierowcom pomogli wówczas funkcjonariusze. 


Tymczasem rodzice uczniów uczęszczających do Dwujęzycznej Społecznej Szkoły nr 5 im. Zawiszy Czarnego STO, mieszczącej się przy ul. Paryskiej 25, zwracają się do władz Miasta Stołecznego Warszawy i dzielnicy o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych w tamtym rejonie. 

Na ten moment PETYCJĘ podpisało ponad 200 osób. Autorzy apelu mają konkretne pomysły na zminimalizowanie ryzyka i zagrożenia, które "nie jest hipotetyczne. Jest realne i bezpośrednie". Chodzi między innymi o: 

Reklama
  1. Montaż progów zwalniających w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia dla pieszych.
  2. Instalację aktywnych elementów odblaskowych w nawierzchni jezdni przed przejściem.
  3. Wykonanie wyraźnego oznakowania poziomego przejścia dla pieszych, z zastosowaniem elementów o podwyższonej widoczności oraz kolorystyki nawiązującej do funkcji miejsca (strefa szkolna), co zwiększy czytelność przejścia i zwróci szczególną uwagę kierowców na obecność dzieci.
  4. Montaż barierek ochronnych przy chodnikach, wymuszających spowolnienie i uporządkowanie ruchu pieszych przed wejściem na przejście.
  5. Wyznaczenie miejsc postojowych typu „Kiss & Ride” (K+R) w pobliżu szkoły, umożliwiających bezpieczne wysadzanie i odbieranie dzieci.
  6. Wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h w rejonie szkoły wraz z odpowiednim oznakowaniem pionowym i poziomym.
  7. Wyznaczenie przejść dla pieszych na trasach dojścia dzieci do szkoły, na skrzyżowaniach: ul. Brukselskiej z ul. Lotaryńską (od strony Zakładu Wodociągu Praskiego) oraz ul. Brukselskiej z ul. Ateńską (w rejonie punktu Lotto).
  8. Zastosowanie innych środków poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego rekomendowanych przez Zarząd Dróg Miejskich m.st. Warszawy, w tym rozwiązań z zakresu uspokojenia ruchu oraz poprawy widoczności przejść dla pieszych, adekwatnych do warunków lokalnych.

"Ulica Paryska stanowi istotny ciąg komunikacyjny o dużym natężeniu ruchu, szczególnie w godzinach porannych oraz popołudniowych, kiedy dzieci przychodzą do szkoły i z niej wychodzą. Ruch ten związany jest nie tylko z lokalnym dojazdem mieszkańców do pracy, lecz również z wykorzystywaniem tej trasy jako alternatywy dla zakorkowanego Wału Miedzeszyńskiego. Dodatkowo ulica ta stanowi ważne połączenie dla kierowców poruszających się z rejonu Gocławia (w szczególności z okolic ul. Bora-Komorowskiego i przyległych) w kierunku centrum miasta. Mamy pełną świadomość trwającego remontu al. Stanów Zjednoczonych i związanych z nim uwarunkowań" - argumentowano w petycji.

Reklama

W roku 2024 doszło do poważnego wypadku z udziałem pracownika szkoły na wskazanym przejściu dla pieszych, To zdarzenie wstrząsnęło naszą społecznością i unaoczniło, że zagrożenie nie jest hipotetyczne – jest realne i bezpośrednie.

Obecna infrastruktura drogowa nie zapewnia wystarczającego poziomu bezpieczeństwa.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo iPragaPoludnie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości